Dla jednych najlepsza, dla innych zmora. Niektórzy ją kochają- inni nienawidzą. Jesień.
Osobiście? Uwielbiam ją. Ale taką jak na poniższych zdjęciach. Kolorową, bez deszczu, bez błota.
Kiedy z ukochaną osobą można spacerować i zachwycać się widokami.
My wybraliśmy się na spacer w zeszłą niedzielę. Po wielu dniach opadów i wielu zajęciach w ciągu tygodnia, spędziliśmy ze sobą trochę czasu, w końcu.
Powiecie, że "przecież spędzacie czas razem na uczelni". Owszem spędzamy, wszystkie zajęcia mamy razem, ale chodzi o taką naszą "intymność".
Powiecie, że "przecież spędzacie czas razem na uczelni". Owszem spędzamy, wszystkie zajęcia mamy razem, ale chodzi o taką naszą "intymność".
Zamek w Gołuchowie
Historia zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. Bryła zamku – po restauracji w XIX wieku – tylko pozornie ma jednolity charakter renesansu francuskiego. W rzeczywistości jej obecny kształt to rezultat trzech faz budowlanych. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty zamku – piwnice z II połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego około 1560 roku przez starostę radziejowskiego, wojewodę brzesko-kujawskiego i protektora reform - Rafała Leszczyńskiego. Druga faza budowlana związana jest z synem Rafała – Wacławem Leszczyńskim, kasztelanem i wojewodą kaliskim, kanclerzem wielkim koronnym. Odziedziczył on Gołuchów w 1592 roku, a w początkach XVII wieku przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką.
Zamek w Gołuchowie |
Park
Dookoła Zamku w Gołuchowie roztacza się park typu angielskiego, bardzo modny w Europie od końca XVIII wieku. Odpowiednio dobrane krzewy i drzewa, rozległe polany, szeroko zakrojone przestrzenie widokowe wyglądem zbliżone do naturalnych krajobrazów, składają się na wyjątkowe piękno gołuchowskiego parku.
Park krajobrazowy – arboretum o powierzchni 160 ha, został założony w II połowie XIX wieku przez Jana Działyńskiego.
Zdjęcia- Aleksandra Kędzierska/Obiektywistka
Informacje- http://www.mnp.art.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za odwiedziny i komentarz :)
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.