11:00

Pójść nie mogę, to dojadę!


Ograniczenie, koniec marzeń czy nowy rozdział w życiu.

Niepełnosprawność.

Czym jest w ogóle niepełnosprawność?

Osoby niepełnosprawne określa się w polskim prawie jako osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnienie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znacznego, umiarkowanego, lekkiego) oraz o niezdolności do pracy. Osoby niepełnosprawne dzieli się według różnych kryteriów: rodzaju niepełnosprawności, okresu życia w którym ona wystąpiła oraz stopnia niepełnosprawności.

Z medycznego punktu widzenia jest to: 

...długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.

Według statystyk ilość osób niepełnosprawnych w Polsce powyżej 16 roku życia wynosi 3,4 mln,
a najczęstszą przyczyną niepełnosprawności, bo aż około 55% są uszkodzenia i choroby narządu ruchu, później choroby układu krążenia (ok. 50%), neurologiczne (33%),
choroby i uszkodzenia narządu wzroku (27%).
Można takie dane przedstawiać w nieskończoność, na różne sposoby, ale ja nie o statystyce chciałam.

Punkt widzenia.

Miałam okazję ostatnio rozmawiać z młodą kobietą. Owa osoba od dłuższego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Nie wiem dokładnie ile, ale wnioskuję że na jej 26 lat życia- zdecydowana większość czasu spędzona była z perspektywy 4 kółek. Ale nie to mnie zszokowało.
Najbardziej wstrząsające były dla mnie jej słowa o tym, jak traktuje ją społeczeństwo. Zwłaszcza ludzie
w jej najbliższym otoczeniu.
Jak odpychają ją od siebie, traktują jak powietrze, nie zauważają. Nie potrafią jej spojrzeć w oczy,
jak rozsiewają plotki na jej temat.
Uwierz mi na słowo- byłam w szoku czytając to. A ciężko wprowadzić mnie w ten stan.
Dziewczyna jest strasznie wycofana, nieufna. Napisała do mnie w zupełnie innej sprawie i od słowa
do słowa- po prostu się wygadała, opowiedziała o swoich problemach, wiesz- przez internet łatwiej. Trudno mi było jej odpisywać szczerze mówiąc... No bo co, mam pocieszać?
Nie rozumiem osób, które mają taki stosunek do niepełnosprawnych. Są to normalni ludzie, mają uczucia, można z nimi normalnie porozmawiać, bo mówię tutaj o osobach niepełnosprawnych ruchowo.
Po co robić szopki i ich unikać, nie zauważać. Osoby niepełnosprawne są wyczulone na takie zachowania. Zwłaszcza te osoby, które z dnia na dzień zostały "skazane" na wózek inwalidzki. Jest im bardzo ciężko, nie akceptują siebie, czują się odrzucane. Albo każde dobre chęci odbierają jak akt łaski,
a przecież nie masz złych intencji. Niestety, trzeba podejść do takiej osoby psychologicznie.
Osoby niepełnosprawne od urodzenia często różnią się od tych, które zmieniły swój status
z pełnosprawnych. Podczas praktyk poznałam parę osób dorosłych i dzieciaków, którym 4 kółka towarzyszą od urodzenia. Radzą sobie. Świetnie sobie radzą. Nigdy nie mogły poznać świata tak,
jak znamy go my- pełnosprawni. I nie narzekają, wiele rzeczy sprawia im trudność, ale nie poddają się.
Świat widzą w większości kolorowo- zupełnie inaczej niż osoby, które utraciły swoją pełnosprawność w wyniku jakiegoś wypadku, urazu czy choroby, która ujawniła się dopiero po latach.
Cieszą się naprawdę z niewielkich rzeczy, rozmowy czy zabawy, jeśli jest to dziecko.
Starają się zainteresować człowieka swoją osobą.
Istnieje wiele sportów, które osoby niepełnosprawne ruchowo mogą uprawiać- siatkówka na siedząco, rugby na wózkach, koszykówka na wózkach, curling na wózkach, boccia.
Horyzonty są szerokie! Dla każdego znajdzie się coś. Trzeba tylko chcieć coś zmienić
i nie zamykać się na inne osoby.

https://unsplash.com/photos/u1CAj5HJzO4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i komentarz :)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Copyright © Obiektywistka , Blogger