22:00

Coś było i coś się skończyło...

Cześć Wam! 
Po tak długiej przerwie, po tak długim czasie- wracam.

Wracam do Was jako FIZJOTERAPEUTKA.


Tak, dobrze czytasz- obroniłam się.
Moja nieobecność była głównie spowodowana ilością nauki, pisaniem pracy dyplomowej i ogarnianiem miliona rzeczy na uczelni.
W sumie ostatnim wpisem do indeksu zakończyłam edukację na tej uczelni, a obrona była jej zwieńczeniem.
Co dalej? Bardzo dobre pytanie. Na pewno idę na II stopień ukończonego kierunku, tym razem w trybie niestacjonarnym. Nie będę zdradzała jednak w jakim mieście i na jakiej uczelni, niech to będzie póki co moja słodka tajemnica ;)

Wpadłam na pomysł, żeby napisać parę postów o studiach na tym kierunku, o przedmiotach, które miałam. Może rozwieję wątpliwości jakiejś osobie, która wahała się nad wyborem swojej ścieżki dorosłego życia. 

Dzisiaj przedstawię Ci co to jest Fizjoterapia, czym się zajmuje, co możesz robić po takich studiach. Zaczynamy!

FIZJOTERAPIA jest związana ściśle z Rehabilitacją medyczną.

"Rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności
organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i
społecznych zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym udziale tych osób, możliwie
najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej."// (Dz.U. art. 7 z 27 sierpnia 1997r.).

Fizjoterapię podzielić można na osiem podmiotów: 

  • balneoterapię

zajmuje się zastosowaniem wód leczniczych, gazów i borowin w leczeniu schorzeń, szczególnie o charakterze przewlekłym, a także w rehabilitacji i profilaktyce.

  • klimatoterapię

Jest to rodzaj terapii stosowanej w leczeniu uzdrowiskowym, wykorzystujący działanie naturalnych czynników klimatu lokalnego, tj. czystość powietrza, temperatura, ciśnienie atmosferyczne, promieniowanie słoneczne itp.

  • hydroterapię

Inaczej wodolecznictwo, metoda leczenia polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danego zabiegu.

  • kinezyterapię

Inaczej leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji, np. społecznej.

  • terapię manualną

Według definicji opracowanej przez Międzynarodową Federację Ortopedycznych Terapeutów Manualnych (IFOMPT) terapia manualna to „wyspecjalizowany obszar fizjoterapii poświęcony postępowaniu w chorobach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, oparty na wnioskowaniu klinicznym i stosowaniu wysoce swoistych metod leczenia, w tym technik manualnych i ćwiczeń leczniczych”, które są dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Terapia manualna przywraca prawidłowe wykonywanie złożonych aktów ruchowych, postawnych i oddechowych. Często jest ona mylnie kojarzona z kręgarstwem i niesprecyzowanymi trzaskami w obrębie kręgosłupa, których podstaw należy się dopatrywać w wiedzy ludowej. Terapia manualna natomiast jest dziedziną medyczną, której skuteczność i bezpieczeństwo jest poparte badaniami naukowymi. Jest ona oparta na zasadach biomechaniki, specjalistycznej wiedzy anatomicznej oraz neurofizjologicznej, a także na klinicznym, dedukcyjnym rozumowaniu (z ang. clinical reasoning). Terapia manualna jest wykorzystywana w różnych specjalnościach lekarskich, między innymi w neurologii, ortopedii, rehabilitacji i reumatologii.//fizjoplaner.pl

  • masaż

Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.
Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne lub przygotowywać mięśnie do wysiłku.

  • ergoterapię

Ergoterapia jest ważnym środkiem leczniczym prowadzącym do rekonwalescencji chorych i niepełnosprawnych, jest formą terapii, która dzięki różnorodności metod i materiałów terapeutycznych pozwala chorym nauczyć się jak największej samodzielności, niezależności i aktywności.
Zajęcia ergoterapeutyczne prowadzone są przy współpracy całego zespołu specjalistów takich jak lekarze, rehabilitanci, logopedzi, psychologowie, tak aby osiągnąć możliwe jak najlepsze wyniki w poprawie ogólnego, zarówno psychicznego i fizycznego stanu chorego. Uwzględniając potrzeby indywidualne osób dotkniętych dobiera się odpowiednie środki leczenia ergoterapeutycznego.

  • fizykoterapię

Fizykoterapia to jedna z metod fizjoterapii - to rehabilitacja z wykorzystaniem bodźców fizycznych - zarówno tych dostępnych naturalnie, jak i stworzonych sztucznie. Dzięki wielu jej rodzajom, możemy ją zastosować jako samodzielną metodę rehabilitacji.//technomex.pl

Fizjoterapeuta może pracować wszędzie! 

Dosłownie :)
Od szpitali i ośrodków zdrowia, po sale gimnastyczne, kluby sportowe, SPA, baseny, siłownie, sanatoria. Prowadzić możemy także własne samodzielne gabinety.
Wszystko reguluje Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, znajdziesz ją TU.

Studia

Od następnego roku akademickiego (2017/2018) zostają wprowadzone studia jednolite magisterskie, które trwają 5 lat i zostają zakończone egzaminem państwowym teoretycznym i praktycznym.
Ja załapałam się jeszcze na system dwustopniowy. Pierwszy stopień, który ukończyłam- trwał 3 lata, zakończył się obroną pracy licencjackiej. Moja obrona pracy polegała na odpowiadaniu z wylosowanego zestawu pytań dotyczących 3 lat nauki. I żadnego pytania z pracy. Ale uzyskałam tytuł licencjonowanej fizjoterapeutki <3
Teraz rekrutuję się na studia drugiego stopnia, trwające 2 lata. Po tym czasie i obronieniu pracy magisterskiej uzyskam (mam nadzieję) tytuł magistra fizjoterapii.

Rodzice- tyle ile oni włożyli cierpliwości, siły i miłości- nie włożył nikt
Fizjoterapeutka. Jeden z piękniejszych dni :)


FIZJOTERAPEUCI.

1 komentarz:

  1. Koniec pierwszej dawki stresu - następna za dwa lata.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i komentarz :)

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Copyright © Obiektywistka , Blogger